U sklopu manifestacije “Slavonija i Podravina – wine not?!” održan drugi orahovački Vinski maraton

U sklopu manifestacije ”Slavonija i Podravina – wine not?!” održan je drugi orahovački Vinski maraton. Tražila se ulaznica više, a onih 70 sretnika koji su se uspjeli ubaciti uistinu je moglo uživati u prelijepom jesenskom danu, šetnji po prirodi uz praznik za nepce. Sve je počelo u staroj orahovačkoj ložionici ili danas poznatom Centru za posjetitelje gdje su sudionike pozdravili gradonačelnik Orahovice Saša Rister, ambasadorica vina i voditeljica maratona, enologinja Ivana Nemet te direktorica TZ ureda Orahovica Lana Jurkin.

Nakon toga je krenulo, prva točka bila je Jezerac odnosno vinograd Poljoprivrednog poduzeća Orahovica gdje su sudionici mogli kušati vrhunska vina ovog poduzeća predvođena najpoznatijim orahovačkom vinom Zelenim Silvancem te kušati ostale proizvode ovog poduzeća po kojima je isto poznato, a to su proizvodi od dimljenog šarana, lješnjak i naravno grožđe. Sljedeća točka bila je bajkovita vinarija vrijedne obitelji Patkoš gdje su kušana njihova vrhunska vina te pregršt domaćih obiteljskih suhomesnatih proizvoda. Vina Patkoš predstavila je Ivana Nemet naglasivši kako su ova vina ona istinska s dušom. Uz tamburaše i kočije konjogojca Zdravka Kadežabeka iz Dolaca i Nikole Komljenovića iz Bankovaca, vinskom cestom krenulo se dalje. Uz pjesmu, točnije slavonski bećarac došlo se do Iskrenih vina obitelji Matković. Nakon kušanja i priče o vinariji, sudionici su se osladili također domaćim starinskim jelima poput masnog kruha s mljevenom crvenom paprikom.

Vinska cesta odvela je sve potom na staru orahovačku prugu gdje ih je dočekao poznati vinar ovoga kraja Stanko Jović sa svojim nadaleko poznatim vinima te kako drugačije nego s pjesmom. I onda prugom pa šetnicom sve do ponovno stare ložionice i šećer na kraju predstavljanje voćnih vina, ginova i ostalih svjetski poznatih likera destilerije Kostelac. Bila je ovo sjajna promocija orahovačkog kraja i još jedna potvrda koliko je ova ideja Turističke zajednice Virovitičko-podravske županije najbolji mogući turistički prozor u svijet.

-Kada pogledamo da se tražila karta više, da su ljudi došli čak iz Zagreba pa Nove Gradiške, Virovitice, Slatine i svih krajeva kontinentalne Hrvatske onda moramo biti sretni i ponosni. Hvala Bogu vrijeme nas je poslužilo i uspjeli smo pokazati koliko bogatstvo krijemo u svome krilu jer definitivno svako vino koje je kušano ima svoju posebnu priču. Hvala svima koji su ovo donijeli u naš grad, hvala svima koji su došli doista odasvuda i ono što ej lijepo bilo je puno i naših domaćih ljudi. Nadam se kako ćemo u dogovoru s TZ VPŽ iduće godine i povećati broj ovih sudionika jer je interes ogroman, imali smo ove godine čak i listu čekanja tako da eto, jedva čekamo 3. vinski maraton – rekao je orahovački gradonačelnik Saša Rister.

Puna emocija, dojmova je žena koja vinu ovoga kraja daje posebnu dušu, enologinja Ivana Nemet.

-Drago mi je da je bilo ljudi iz svih krajeva što govori o proširenju naše vinske priče i što je i smisao ove manifestacije da se širimo i pokažemo što je dalje moguće. Orahovica ima bogatu vinsku tradiciju, ona je definitivno središte vinske kulture naše županije jer u njoj vinska priča krenula prije više od 50 godina. Svi proizvođači su svoju priču pripremili vrhunski, svatko je imao nešto posebno i pokazao koliko su Slavonci širokogrudni domaćini velikog srca. Kada me pitaju kako bih definirala vino, uvijek kažem kako je vino piće za užitke, ono je doista ambasador svakog, a posebnog ovog istinskog vinskog kraja i vino doista otvara sva vrata i spaja čak i nespojivo. Hvala svima koji su si dali truda, koji su bili danas s nama i idemo dalje, priča se nastavlja – zaključila je Ivana Nemet.

Vinski maraton u Orahovici uveličao je svojim dolaskom i zamjenik župana VPŽ Marijo Klement.

(www.icv.hr, vg)

U sklopu manifestacije “Slavonija i Podravina – wine not?!” održan drugi orahovački Vinski maraton